NPD taikymas 2021 m. – ką turėtų žinoti kiekvienas Lietuvos gyventojas? | Timesta

2021-03-01
npd-taikymas-1280x800.jpg

Nuolatiniai ir nenuolatiniai Lietuvos gyventojai, gaunantys pajamas, kurių šaltinis yra Lietuvoje, moka mokesčius. Pavyzdžiui, gyventojų pajamų mokestį (GPM), „Sodros“ mokestį. Kai kurie gyventojai gali gauti tam tikras GPM lengvatas. Pavyzdžiui, lengvatas galima prisitaikyti nuo gyvybės draudimo įmokų, 3-ios pakopos pensijų įmokų, už profesinį mokymą ar studijas, taip pat už išlaidas pastatų bei lengvųjų automobilių remontui, ar už nepilnamečių vaikų priežiūros paslaugas. Išsamiau apie GPM galite skaityti čia. Dar vienas dydis, sumažinantis mokesčius, yra – NPD taikymas. Arba kitaip neapmokestinamasis pajamų dydis.

Kas yra NPD?

Neapmokestinamas pajamų dydis – tai jūsų pajamų dalis, nuo kurios neskaičiuojami mokesčiai. Nuo 2021 m. didžiausias galimas mėnesio NPD – 400 Eur. Jis taikomas gyventojams, kurie „ant popieriaus“ uždirba ne daugiau nei 642 Eur. Jei asmens pajamos didesnės nei 642 Eur, tuomet NPD skaičiuojamas pagal formulę:

Mėnesio NPD = 400 – 0,18 × (mėnesio pajamas – 642 Eur).

Nuo 2021 m. didžiausias galimas metinis NPD yra 4800 Eur. Jis taikomas, jei jūsų metų pajamos yra ne didesnės nei 7704 Eur. Jei bruto uždirbate daugiau, tuomet NPD skaičiuojamas pagal šią formulę:

Metų NPD = 4800 – 0,18 × (metų pajamos – 7704 Eur).

Gyventojams, kurie per mėnesį bruto uždirba 2864,22 Eur ar daugiau, NPD yra lygus nuliui. Taip pat reiktų paminėti, kad riboto darbingumo asmenims NPD taikymas yra vykdomas su išimtimis.

NPD taikymas šiemet ir praėjusiais metais

2021 metai

2020 metai

Minimali mėnesio alga 642 Eur
Minimali metų alga 7704 Eur
Minimali mėnesio alga 607 Eur

Minimali metų alga 7284 Eur

Didž. galimas mėnesio NPD 400 Eur 400 Eur
Didž. galimas metų NPD 4800 Eur 4800 Eur
JEI UŽDIRBA DAUGIAU NEI MINIMALŲ ATLYGINIMĄ, TUOMET:
Mėnesio NPD 400 – 0,18 × (mėnesio pajamas – 642 Eur) 400 – 0,19 × (mėnesio pajamas – 607 Eur)
Metų NPD 4800 – 0,18 × (metų pajamos – 7704 Eur) 4800 – 0,19 × (metų pajamos – 7284 Eur)

Ar naudinga taikyti NPD?

Mokesčių specialistų labai dažnai girdimas klausimas – NPD taikyti kas mėnesį ar kartą per metus? Išvis ar naudinga taikyti NPD? Norėtume pasakyti, kad taikant NPD nėra vienos griežtos taisyklės ir visuomet reiktų analizuoti konkretų atvejį.

Dalinamės keliais patarimais, kaip išmaniai taikyti NPD:

1) Pagalvokite apie savo gaunamas pajamas. Ar jos visada stabilios ir kas mėnesį gaunate tokią pačią sumą? Turėkite omenyje, kad į pajamas įtraukiami priedai prie atlyginimo, biuletenis, pinigai gauti už teikiamas nuomos paslaugas, už sporto ar atlikėjų veiklą, už parduotą, Lietuvoje registruotą turtą. Net iš užsienio gaunamos pajamos gali turėti įtakos NPD perskaičiavimui. Honoraras, dividendai, kompensacija, gauta už autorių teisių pažeidimus, – tai taip pat pajamos, nuo kurių skaičiuojami mokesčiai.

2) NPD verta taikyti kas mėnesį, jei jus dirbate vienoje darbovietėje, ir jeigu neplanuojate gauti daugiau pajamų, kurios turi įtakos NPD skaičiavimui. Jeigu dirbate keliose darbovietėse, tuomet nerekomenduojame taikyti šio dydžio, nes gali tekti grąžinti dalį pajamų mokesčio pasibaigus metams.

3) Tačiau, jei gausite neplanuotų pajamų, jūsų uždarbis gali viršyti 642 Eur. Tokiu atveju NPD reiktų skaičiuoti kitaip. Jei nepakeisite NPD mokėjimo tvarkos, teikiant metinę deklaraciją, gali tekti grąžinti nepelnytai gautų pajamų dalį. Turėsite sumokėti gautą pajamų permoką.

4) Jei pajamos nestabilios – NPD verta susigrąžinti metų gale. Tuomet bus paskaičiuotos jūsų metų pajamos ir pritaikytas tinkantis NPD. Jei mokesčių sumokėjote per daug, VMI grąžins jums permoką.

5) Jei Lietuvoje gyvenate ne nuolat, tuomet NPD galėsite susigrąžinti tik pateikę metinę pajamų deklaraciją.

Turite daugiau klausimų apie NPD? Kreipkitės į timesta.lt specialistus ir mes pakonsultuosime, kaip išmaniai valdyti savo pajamas.